Име: Крайморие Тип: Морски курорт Регион: Южно Черноморие Област: Бургас
Крайморие с основание може да се нарече пристан на бежанци от Източна Тракия, заселили се тук след прогонването им от родните места / Дая Кадън, Тарфа, Дели Юнус, Чинакча / останали в пределите на днешна Турция, в резултат на Ньойският мирен договор след Първата световна война от 1919 год. Местото не е избрано случайно. Град Бургас е близо, близо е и Мандренското езеро и морето. В тази местност се намира и чифлика "Кафка", собственост някога на богат турчин, закупен по-късно от Тодор Тодоров - известен политик и премиер на България. Прехраната си в първите години хората осигуряват главно от земеделие и риболов, а по-късно и чрез работа в заводите и промишлените предприятия в Бургас, както и в каменоломните.
През последните деситилетия Крайморие се утвърждава като привлекателно място за развитие на вътрешен и международен туризъм.
Туристическо селище Крайморие е разположено 10 км на юг от гр. Бургас. Има удобни и красиви плажове с бистра морска вода. Плажната ивица, застлана с чист златист пясък и спокойно море с равномерно полегато дъно създава добри условия за плаж, плуване и игри, Северно от Крайморие се е намирала средновековната крепост "Форос", която се счита за предшественик на гр. Бургас, а на изток в морето е единственият по големина остров в Черно море - "Света Анастасия" където е изградена музейна експозиция, показваща културно историческо наследство от южното Черноморие. Островът е достъпен за туристи чрез параходна връзка от гр. Бургас или Крайморие.
Тук Вие можете да посетите природната местност "Пода". "Пода" е обявена за защитена местност през 1989 г . и е предоставена за стопанисване на Българското Дружество за Защита на Птиците ( БДЗП ). В нея се намира единствената по Черноморското ни крайбрежие смесена колония на бялата лопатарка, блестящия ибис, нощната -, червената -, гривестата -, малката бяла - и сивата чапла. Международната й значимост за птиците я определя като Орнитологично важно място и Рамсарска територия.
В туристическо селище Крайморие има отлично уредени ресторанти, дискотеки, кафе-сладкарница, магазини за сувенири, хранителни стори, плодове и зеленчуци, павилиони бира-скара, фитнес и интернет зали. Всичко това дава възможност за приятно прекарване на краткотраен отдих и за летуване. До туристическо селище Крайморие има постоянен градски транспорт.
Защитена местност "Пода" е блатиста влажна зона, разположена на морския бряг. Намира се непосредствено до град Бургас. Възниква като част от Бургаско-Мандренския лиман. Впоследствие се обособява като най-източната лагунна част на Мандренското езеро. По антропогенни причини след 1960 г. местността променя облика си, но по-късно възстановява естествения си вид. Понастоящем въпреки сравнително малката й площ – 100,7 ха, се е обособила мозайка от различни хабитати - сладководни, бракични, солени, хиперхалинни водоеми, разливи и др. "Пода" е обявена за защитена местност през 1989г. Тя е първата територия, предоставена за стопанисване на неправителствена организация - "Българско дружество за защита на птиците" (БДЗП).
В югозападната част на местността е построен Природозащитен център, който е собственост на БДЗП. Там може да се ползва наличната отпика, стаята за гости, да се гледат различни видео филми за природата или да се закупят тематични сувенири. Природозащитния център е и отправна точка за всички посищения в местноста.
Международното значение на "ПОДА" се определя от смесената колония на: лопатарката, сивата, малката бяла и червена чапла и блестящия ибис.
В местността са установени 161 таксона низши и 231 вида висши растения. От висшите растения, пет вида са включени в Червената книга на България: тройновилужна мишорка (Gypsophilla trichotoma Wend.), черноморско плюскавиче (Silene euxina Rupr.), морски ветрогон (Eryngium maritimum L.), татарски млечник (Lactuca tatarica L.), лъскава камилска трева (Coryspermum nitidum Kit.). Най-голяма площ в защитената местност заема формацията на тръстиката (Phragmites australis). Височината, гъстотата, темпа на разразстване и структурата на нейните формации са много важни за формиране състава на орнитофауната на местността (особено гнездовата).
В западната част на “Пода” е формацията на тръстика, сантониев пелин и морска дзука (Phragmites australis (Cav.) Trin. ex Steud + Artemisia santonicum L. + Juncus maritimus Lam). По пясъчната ивица до морето е формацията на пясъчен пирей, пясъчен живовлек, обикновен кривец, тройновилужна мишорка, морски ветрогон и татарска салата (Elymus sabulosus + Plantago scabra + Gypsophilla trichotoma + Eryngium maritimum + Lactuca tatarica). В западната част на защитената местност в места с плитки локви солена вода са формациите на европейската солянка (Salicornia europea L.). В централната част е разположена формацията на свития изворник (Atropis convoluta Grsb.). В Югоизточната част на "Пода" се намира формация от морска дзука, морски болбошонус и морска рупия (Juncus maritimus Lam., Bolboschonus maritimus (L.) Palla, Ruppia maritima L.).
В защитената местност “Пода” има голямо разнообразие на животински видове. Установени са 252 вида птици, което е 63% от от орнито фауната на България. От тях 8 са световно застрашени видове, 132 са с консервационно значение за Европа, а 70 вида са включени в Червената книга на България. В "Пода" се намира единствената колония на бяла лопатарка (Platatea leucorodia) и блестящ ибис (Plegadis falcinellus) по Черноморското крайбрежие. В нея гнездят чаплови птици: сива (Ardea cinerea), малка бяла (Egretta garzetta), червена (Ardea purpurea), нощна (Nycticorax nycticorax) и гривеста (Ardeola ralloides) чапли. Постоянно е присъствието в местността и на малкия корморан (Phalacrocorax pygmeus). През последните няколко години в местността бяха установени и редките за страната розово фламинго (Phoenicopterus ruber) и крайбрежната чапла (Egretta gularis). Тук още гнездят кокилобегачи, рибарки, саблеклюни, речни дъждосвирци. Срещат се трастикови блатари. През миграциионния период може да се насладите на обаянието на ятата щъркели, пеликани или на прелитащите грабливи птици. В откритите водни площи се наблюдават малки гмурци, кафявоглави потапници, както и колонията на големия корморан. През зимните месеци богатата хранителна база привлича нирци, гмурци, звънарки, сиви патици, качулати потапници и др. В края на лятото тук може да наблюдават повече от 30 вида птици (брегобегачи, водобегачи, чайки, рибарки, кокилобегачи,стридояди, свирци, и др.).
Територията на защитената местност е местообитание и на други интересни животински видове, сред които са ивичестия гущер (Lacerta trilineata), жълтокоремника (Ophisaurus apodus), големия стрелец (Coluber jugularis), ивичестия смок (Elaphe quatrolineata sauromates) и др.