Велинград е балнеологичен и климатичен курорт с републиканско и международно значение.
Велинград се намира на 49 км от Пазарджик, а Пловдив е на 85 км. Разстоянието между София и курорта е 133 км. На 31 км северно е гара Септември - от нея започва теснолинейна линия за Велинград. Чрез железопътна линия и шосе курортът е свързан на север със Септември и Пазарджик, на изток с Ракитово, Батак, Пещера и Доспат, на запад през Юндола и Куртово с високопланинската олимпийска база "Дружба", както с Юндола и Якоруда, а на юг със Сърница.
Велинград е разположен в западната част на Чепинската котловина, в близост до условно приетата граница между Родопите и Рила - долината на река Яденица, седловината Юндола, Аврамова седловина и долината на река Дрешенец. Градът е разположен на левия бряг на река Чепинска и от двете страни на реките Луковица и Еленка. Отвсякъде е обграден от планини и ридове - на север и запад е ридът Алабак с връх Черновец (1834 м.) и историческия връх Милеви скали (1593 м.) на юг е Баташката планина и по-точно нейния дял Сютка с връх Голяма Сютка (2186 м.), а на изток се издига хълмът Стражата.
Добре маркирани пътища отвеждат до десетки исторически и природни обекти, даващи възможност за приятен отдих и отмора.
Велинград е нископланински курорт с надморска височина 745 м. Атмосферното налягяне е ниско.Средната януарска е 1,89С, средната юлска е 18,79С. Лятото е прохладно, а зимата мека. Есента е по-топла от пролетта. Средните денонощни колебания се движат от 9,6 до 16,2С. Валежите са през юни, а най-слаби през март и септември. Средният брой на валежните дни е 82. Снегът се задържа около 52 дни. Продължителността и интензивността на слънчевото греене е голяма. Въздухът е чист и прозрачен. Няма силни ветрове и затова зимата е тиха и приятна. В Чепинското корито духа топъл южен вятър (фьон), познат като "белият вятър". Освен това духа и местен постоянен ветрец, наречен вечерникът. На този вятър се дължи вечерното и нощното захлаждане, поради което нощите винаги са хладни. Иглолистните гори, силното слънчево греене и водното богатство създават условия, които влияят благоприятно на човешкия организъм.
Минералните води на Велинград по количество и състав съчетават едновременно лечебните възможности, на водите на Хисаря, Баня и Наречен. Сходни са и минералните води в Красново, Костенец, Добринище, Елешница, Белчински бани и др. Това е една от основните предпоставки Велинград да се развива като първостепенен, национален и международен балнеологичен курорт.
Спа лечението и профилактиката се извършва в модерната и развита отлична курортна база на центъра. Още преди десетилетия са изградени, а сега модернизирани и обновени няколко балнеолечебници, минерални бани, курортна поликлиника с редица специализирани кабинети, много санаториуми, пансиони, почивни и ведомствени станции, предлагащи разнообразни и модерни балнеотерапевтични услуги. Като допълнителни услуги се предлага диетолечение, аромотерапия, спортни и оздравителни процедури и гимнастика и др.
Изградени са още много нови семейни хотели, къщи за гости и самостоятелни квартири и апартаменти.
Символ на курорта е и природният феномен "Клептуза". Това е най-големият естествен карстов извор в България, образуващ две езера. Дебитът му е около 570л/сек, а водите му се вливат в Чепинска река.